Vítejte na mém blogu týkající se PC her, filmů, hudby, vtipů atd.

Listopad 2007

Medieval 2: Total War

4. listopadu 2007 v 16:44 | Johnson |  Recenze PC her
Ohlašuji nástup pompézního krále strategií!!!
Když se v roce 2000 objevila hra Shogun: Total War, simulace správy středověkého Japonska v sobě spojovala 2D tahovou strategii a epické realtimové bitvy kompletně zpracované ve 3D. Poté následoval datadisk Mongol Invasion a v roce 2002 vznikla hra Medieval: Total War, která opustila starověké Japonsko a věnovala se středověku. Rok poté následoval datadisk Viking Invasion, který sice nebyl tak vynikající, ale obsahoval nové jednotky, budovy, historické bitvy atd. Další rok následoval nástupce Medievalu, Rome: Total War, který byl nejlepší z celé série a jeho recenzi si také můžete přečíst na mém blogu v sekci recenzí. Pak vznikl ještě datadisk Barbarian Invasion a Alexander. A teď, v roce 2006 kráčí vstříc slavnému vítězství král strategií, druhý díl slavné strategie Medieval: Total War.

Stejně jako jeho předchůdce tak i druhý díl je zasazen do středověku. Hned v úvodu si můžete zahrát tutoriál, historickou bitvu či se rovnou vrhnout na kampaň, která se rozděluje na krátkou a dlouhou. V krátké kampani musíte obsadit jen malou část území a přežít déle jak dvě předdefinované frakce. Zajímavější je však dlouhá kampaň, kde musíte obsadit 45 území včetně dvou předdefinovaných. Máte na to celkem 126 tahů. Z počátku si můžete vybrat jen z 5 frakcí a to je Španělsko, Anglie, Svatá Říše Římská, Francie a Benátky. Ostatní se vám zpřístupní, až je zničíte v kampani. Celkově tedy můžete hrát až za 17 národů. Mezi další jmenujme například Skotsko, Egypt, Portugalsko, Polsko, Uhersko, Rusko, Milán a další. Tahová část hry se týká obsazování území a jejich následnému zvelebování okořeněného diplomacií, intrikami, špionáží atd. Samostatnou částí hry jsou pak velkolepé bitvy. Po každém tahu odkliknete hodiny a v následujícím času budou hrát ostatní frakce. Základním úspěchem je dobré hospodaření s financemi na mapě a strategické uvažování v bitvách.

Stejně jako v Rome: Total War, tak i zde zůstali diplomaté, špioni a vrazi. Novým zpestřením hry jsou ale princezny, kupci a kněží. Princezny mají stejnou vlastnost jako diplomaté akorát s tím rozdílem, že se můžou vdát za nějakého rodinného příslušníka jiné Frakce a tím tak uzavřít spojenectví.. Kupci vám zase můžou vydělat značné zisky, když je pošlete obchodovat na mapě s nějakou vzácnou surovinou, mezi které např. patří bavlna, otroci, zlato, slonovina, víno atd. Náboženství tu vzalo více na vážnosti a to v době, kdy se hra odehrává, není vůbec k udivení. V Římě tu sídlí papež, který dohlíží na všechny náboženslé frakce, aby v jejich regionech bylo vysoké % náboženství. Když nebudete mít patřičnou náboženskou základnu, tak se může stát, že vás papež vyloučí z církve a to teprve začnou krušné chvilky. Nejdříve na vaše generály papež pošle inkvizitory, kteří dokážou generály nařknout z kacířství a následně je upálí na hranici. Potom může být proti vám vyhlášena křížová výprava a to už pak do zpěvu opravdu není. Proti tomuto nemilému kroku právě slouží kněží, kteří ve vašich regionech šíří křestanství. Když bude váš kněz dostatečně schopný, může ho papež povýšit na kardinála, který se později může stát i samotným papežem, když ten předešlý zemře. Jenže kardinálů je více a to i z jiných frakcí a tak, když se rozhoduje, kdo bude novým papežem, svolá se koncil a hlasuje se. Ve světě však existují i kacíři a čarodějnice, které lze nařknout z kacířství a upálit je na hranici. Muslimské národy se však na nějakého papeže můžou z vysoka vykašlat. Místo kněží mají své imámy, kteří šířejí islám. A místo křížových výprav svolávají džihád. Stejně jako v předchozích dílech i zde jsou generálové, kteří stárnou, umírají a mají své specifické vlastnosti a také doprovod. Mezi nejdůležitější hodnoty patří velení, zbožnost, rytířství či děsivost a oddanost. U vůdce frakce je pak místo oddanosti autorita. Od papeže, šlechty či jiných frakcí dostáváte úkoly, které se vyplácí splnit, nebot za jejich splnění dostáváte nejlepší jednotky, které jsou k dispozici nebo pěněžitou odměnu. Jindy zase třeba hrozí exkomunikování z církve nebo nespokojenou šlechtu. Jestliže jste v Rome: Total War mohli podle svého uvážení měnit následníka trůnu, tak zde to už nejde. Nevím, proč se najednou tvůrci rozhodli tuto možnost vynechat, ale asi nejspíš že jsme ve středověku a královský titul se dědil z generace na generaci.

Ted bych něco dodal k bitvám. To co bylo v Rome: Total War nedostatkem (stejná grafika vojáků) je zde sice jen kosmetickým, ale potěšujícím plusem. Každý voják už nevypadá stejně a tak každý má jinak zbarveného koně, jinak barevný štít atd. Takže to už nevypadá, že na poli stojí ti samí vojáci, ale více lidí. Mezi jednotkami platí takové nepsané pravidlo. Kopiníci jsou dobří proti jízdě zepředu, ale naopak slabý vůči pěchotě a jízdě z boku, pěchota je dobrá vůči kopiníkům, ale neobstojí vůči střetu jízdě, lučištníci jsou dobří střelci z dálky, krytí jinými jednotkami, ale v boji zblízka nevynikají. Jsou tu samozřejmě i další jednotky jako třeba bombardy, katapulty, váleční sloni a také každá frakce má své specifické jedntoky, ale když budete toto pravidlo dodržovat, dozajista budete většinou vítězit a dokonce i s menším počtem vojáků obstojíte proti přesile. Samozřejmě také záleží na polních podmínkách, mezi které patří povrch, na kterém bojujete, v jakém ročním období a zdali útočíte z kopce či ho naopak dobýváte. Když zaútočíte tryskem z kopce jízdou o 40 mužích na 75členou kumpanii šermířů, dosáhnete maximálního účinků při minimálních ztrátách. Mnohdy tak dokonce ztratíte jen 5 a nepřátelé i 60 mužů. K tomu ještě připočtěte skvělou grafiku bojovníků i terénu a velmi povedenou historickou hudbu, která připomíná filmový žážitek a vznikne vám atmosféra, která je hutnější jak mlha u brčálníku.

Ale dost snění o krásné grafice a atmosféře a pojdme si probrat takový útok na hradby. Při obléhaní sídla totiž potřebujete alespon jedno obléhací vybavení jako např. bombardu, moždíř, katapult, beranidlo, obléhací věž a spousty dalších. Můžete tak poslat hradní posádce recomando z katapultu a následně tak trefit lučištníky, kteří popadají z hradeb jak čerstvě zralé jablka. Proto nepodcenujte obléhací vybavení, nebot nic není tak efektivní než dělovou koulí zasáhnout nepřátelského generála. U některých jednotek také můžete provádět speciální formace mezi které jmenuje zed z kopí nebo formaci schiltron u kopiníků, kruhovou formaci u jízdy, která je totožná jako formace Kantabrisjký kruh v Rome: Total War, kde jízdní oštěpaři jezdí v kruhu a svého nepřítele zasypávají smrští kopí a oštěpů. Hratelnost je tedy báječná a každý stratég si tu příjde na své. V nastavení si také můžete zvolit množství rad, které vám bude poskytováno, velikost jednotek, obtížnost kampaně atd. Hra je tedy přizpůsobena jak pro začátečníky, tak i pro hard-core hráče. Těžké chvíle pak ale nastanou až příjde zpráva, že z východu přitáhli slavní kočovní Mongolové se svou těžkou jízdou a lučištníky nebo Timuridé se svými slony a těžkou artilérií. Některé také určitě nepotěší zpráva o moru, který se šíří ze západu. Ačkoliv se dá všechno zvládnout, pro někoho tahle hra může být místy zdlouhavá. AI je také někdy rozporuplná a to hlavně ve městech a v zúžených prostorách. A máme tu závěr a vyčerpávající recenzi za námi. Shrnuto a podtrženo se jedná o skvělý titul a krále strategií na pěkně dlouhou dobu.
+ komplexní hratelnost, skvělá grafika, hudba a zvuky, velké množství jednotek, taktické bitvy
- místy rozporuplná AI, pro někoho zdlouhavé, velký žrout času
Celkové hodnocení: 10/10
Obrázky:
Zavřít okno
Zavřít okno
Zavřít okno
Zavřít okno
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
Obrázek ke článku Medieval 2: Total War
A tady ještě jedno velmi povedené video, které nastinuje bitvu u Ravenny, kde proti sobě stáli papežsko-španělská vojska proti Francouzům.