Vítejte na mém blogu týkající se PC her, filmů, hudby, vtipů atd.

Mafia

27. prosince 2006 v 16:56 | Johnson |  Recenze PC her
Mafia je jedna z nejlepších her, co jsem hrál. Určitě ji téměř všichni znáte a jistě jste ji hráli. Je to totiž česká hra od studia Illusion Softworks. V této hře se ujmete role taxikáře Toma Angela a zažijete s ním lecjaká dobrodružství ve městě Lost Heaven, které tak trochu připomíná Chicago. Nejdříve jen tak vozíte lidi taxíkem z místa na místo a nakonec se dostanete do role váženého mafiána, který má respekt a moc. A to vše jen díky náhodě. Jdou si po sobě dva znepřátelené gangy a při jedné honičce se Salierovým mužům porouchá auto a právě poblíž je taxík s řidičem Tomem. Tom jim musí pomoci jinak by skončil s kulkou v hlavě a tak se tímto dnem stává mafiánem a ani ještě o tom neví. Když gangstery setřásne, jeden z mafiánů mu nabídne práci u Salieriho. Tom okamžitě odmítne, protože se nechce s nějakejma chuligánama dostat do problémů, ale ihned druhý den o té nabídce přeci jen přemýšlí. A když si ho chlápci z druhé mafie vyhledají podle poznávací značky taxíku a Tom málem příjde o život, neváhá a nabídku u Salieriho lidí přijme. Peníze za taxikaření jsou malé, Morello po něm už stejně jde, tak si řekl, že nemá co ztratit. Tak přesně takhle začíná příběh velkolepé hry Mafia.
Dál vám příběh prozrazovat nebudu, ptotože vám nechci vydrmolit celý příběh a zkazit chuť k zahrání téhle vynikající hře a také proto, že tohle není knížka, nýbrž recenze. Jak jste si už asi všimli, po krku si jdou dvě znepřátelené rodiny: Salieriho a Morellova banda. Dříve byli dobrí přátelé a pracovali pro mafiánského bosse Peponneho, jenže po jeho smrti si město rozdělí a Morello začne chtít víc a začne vyhledávat způsoby, jak co nejefektivněji Salieriho odstranit. K Salieriho mužům patří: Paulie-šéf a parťák Toma, Sam-kamarád Pauliho a Toma, který s nimi také občas pracuje, Frank-poradce a finančník Salieriho, Vincenzo-specialista na zbraně, který vám na každou misi obstará potřebný arzenál (záleží na náročnosti a úkolu mise, tj. když je potřeba někoho zmlátit, dostanete baseballovou pálku a když si půjdete vyřídit účty se zrádci či si to dokonce rozdat s Morellovými chlapci můžete dostat Thompson 1928, upilovanou brokovnici, Colt 1911 a mnohé další.), Ralph-poblázněný automechanik, který neustále koktá, ale s autama to opravdu umí a na každou misi vám nějaký ten bourák opatří, Luigi-barman v Salieriho baru a později také Tomův tchán poté, co jeho dceru Sáru zachrání před zlodějíčky a gangstery, kteří ji chtěli znásilnit. Ve hře vystupuje daleko více postav, ale toto základní vyjmenování by vám mohlo postačit. Mezi další jmenujme ještě detektiva Normana, kterému vyprávíte celý svůj příběh, Sergia Morella jr., bratra Morella, Lucase Bartoneho, automechanik a přítel Toma, který vám za určitý úkol poradí, kde šlouhnout super fáro a další a další postavy.
Kromě Morellovi bandy si však musíte dávat pozor i na policii, která vás za jízdu na červenou, automobilovou nehodu či jiný přestupek ihned zadrží a musíte zaplatit pokutu. Když policie uvidí násilí, hodlá vás zatknout a když začnete střílet, oni udělají to samé. Velice se mi právě líbí, že i jen za dopravní přestupek jdou po vás. V GTA: Vice City můžete klidně střílet, jezdit na červenou a policie se s klidem na to kouká. Rozhodně to nejsou žádní amatéři a AI protivníků je docela na dobré úrovni. Policie se zbavíte, že jim zmizíte z očí nebo je všechny postřílíte. A když vás zatknou či dopadnou, tak to znamená začít od automaticky uložené pozice. Ano, v této hře si hru vůbec neukládáte, to vše za vás dělá počítač, když dosáhnete nějakého důležitého bodu. Prostředí misí je různorodé a tak se jednou ocitnete v kostele, ve starých garážích, na letišti, v bordelu, v muzeu apod. Grafika hry je vynikající, perfektní rozložení města, 3D rozměr apod. Po městě chodí lidé, semafory ukazují červenou a zelenou, vlaky, auta a tramvaje jezdí a zkrátka vše plně funguje a je radost se v tomto prostředí prohánět nějakým čerstvě šlohnutým auťákem.
Hudba a zvuk zaslouží velmi dobrý potlesk, jelikož hrají samé povedené znělky a hodí se k zrovna probíhajícímu ději. Ze všeho nejvíce jsem byl ale nadšen z dabingu, který je perfektní a postavy dabují samé známé tváře. Mezi některé jmenujme alespoň Marka Vašuta, Petra Rychlého, Lindu Rybovou, Luďka Čtvrtlíka, Antonína Molčíka, Václava Knopa a další. Hratelnost, jak jsem už zde popsal, je výborná a tato hra vám vydrží jako kvalitní zábava na několik měsíců. Jestli-že hru dohrajete, nezoufejte, je tu pro vás ještě připravená tzv. Jízda, ve které sice neplníte mise, ale můžete kupovat zbraně, zabíjet mafiány, jezdit autem po městě, projíždět se vlakem či tramvají, ale to po chvíli omrzí. Pak tu máte ještě extrémní jízdu, ve které plníte vedlejší mise. Říkám, tahle hra vám vydrží na dost dlouho. Na internetu je také spousta módů ke stažení. A mínusy? Má tato hra vůbec nějaké nedostatky? Moc jich není, ale kdybych jí měl opravdu něco vytknout tak snad jenom přílišnou linearitu, která vás žene kupředu, ale na volnost tu je Jízda. Hra tedy obstála na výbornou a kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak snad k zahraničnímu GTA: Vice City, ale město Lost Heaven kolem roku 1930 je zábavnější a komplexnější.
+ skvěle navržené mise, prostředí, zbraně, příběh, dobová hudba, grafika, auta, vynikající hratelnost, CZ dabing
- linearita, nemožnost odbočit z hlavního děje
Celkové hodnocení: 10/10

Hlavní postavy

Tommy Angelo - Tommy je hlavní postava celé hry. Původně začínal jako taxikář, ale těžká doba ve třicátých letech ho donutila stát se členem Mafie, tedy Salieriho rodiny. Je to vtipný a sympatický chlapík.
Don Salieri - Hlava rodiny, sympatický chlápek. Dovede být vděčný lidem, kteří mu pomohli, ovšem naopak, lidé kteří ho zradili už asi druhý život mít nebudou. Zpočátku se zdá mírný a ochotný. Cestu až nahoru (šéf Mafie) si vybudoval sám, byl chudý a život neměl lehký.
Paulie - Docela velký cholerik. Když si někoho oblíbí, je mu tím nejoddanějším přítelem, někým, na koho je za všech podmínek spolehnutí. Když se mu někdo nelíbí, znamená to pro něho spoustu problémů. Tom a Paulie jsou nejlepší přátelé a často spolu pracují i chodí za zábavou.
Sam - Další dobrý kamarád a kolega Tommyho. S Pauliem a Samem většinou chodíte na akce. Zachráníte mu i několikrát život.
Frank - Je to prává ruka Dona Salieriho, také to jsou nejlepší přátelé, bez Dona by nebyl kde je teď. Stará se o právní a finanční věci mafie. Spolu s Donem Salierim vyrůstali a většinu života prožili též spolu.
Vincenzo - Dodavatel zbraní před každou misí. Žije v takovém kutlochu, vedle Ralphovy garáže po železných schodech nahoru. Je jedno jestli chcete ''špuntovku'' nebo kanón, Vincent to sežene. Je to docela spolehlivý a sympatický chlapík.
Luigi - No tak to je Váš tchán a barman v Salieriho baru. Při misi ''Sára'' doprovázíte domů jeho dceru Sáru - zachráníte ji před gangstery. Později se Sára stane vaší ženou s kterou budete mít dítě.
Ralph - Moc koktá !!! Je to idiot. Ale v autech se vyzná jako kdokoli jiný. Na auta je prostě machr a konkurenci ve městě hledat nemusíte, možná Lucas Bertone. Má pro Vás skoro vždy nové auto. A naučí Vás jej ukrást.
Lucas Bertone - Je to také automechanik jako je Ralph, občas potřebuje pomoci. Tak Vy mu pomůžete. Někoho zmlátíte, upozorníte... a on Vám za to ukáže jak a kde ukrást nejlepší a nejdražší auto ve městě. Prostě taková vedlejška. :-D
Obrázky:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Johnson Johnson | 31. března 2007 v 17:12 | Reagovat

Tak prosím, když chcete více obrázků, zde je máte. Doufám, že se vám budou líbit.

2 Petr Petr | Web | 13. května 2008 v 9:01 | Reagovat

Kouknete na moje stránky HTTP://WWW.PETRC.WZ.CZ/33.HTML a vydelejte si neco pres net :)

3 orion cup orion cup | 19. prosince 2010 v 12:30 | Reagovat

ja jsem nejlepsi v mafii tak co

4 órac52 órac52 | 19. prosince 2010 v 12:31 | Reagovat

[2]: trhni si

5 kikina kikina | E-mail | 24. února 2011 v 17:35 | Reagovat

ahoj, je to nej recenze jakou jsem kdy na mafii četla, vždycky tam lidi píšou různý kraviny, tady je ale výborně vystižený děj a postavy, moc chválím, použila jsem to na článek do školy, samozřejmě přidávám zdroj :)
samozřejmě doporučuji všem známým :)
pp - mějte se tu pěkně - hráčka kiki

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama